Jak se co nejlépe vyznat ve složení kosmetiky

 

Někdy je opravdu složité porozumět popiskům jednotlivých ingrediencí. Určitě jste jako já a chcete se ujistit prověřením obsahu, ale někdy názvy působí tak komplikovaně, že nás to odradí.

A pokud nemáte ostrý zrak, pořiďte si lupu. Obvykle je seznam vytištěn velmi malým písmem.

 

 

Výrobci vždy musí uvádět seznam všech použitých látek produktu přímo na etiketě, kde je najdete pod názvem ingredients.  Je velká škoda, že k tomu ještě neuvádí procentuální podíl látky, která produkt obsahuje. Naštěstí jsou pravidla, která nám s orientací v obsahu pomohou.

 

pirodni_2

 

 

Pravidlo č. 1 - Na pořadí opravdu záleží

 

Výrobci kosmetiky se řídí stejným pravidlem – seznam látek musí začínat ingrediencemi, které jsou v přípravku zastoupeny nejvíce. Obecně lze říci, že prvních 4 až 5 uvedených ingrediencí znamená přibližně 70% z celkového produktu.

 

Na prvním místě obvykle uvidíte vodu. Vodu najdeme ve všech kosmetických produktech a je tedy jednou ze základních složek. Jejím hlavním účelem je rozpouštět další obsažené složky přípravků. Na pokožku nemá žádný negativní dopad, naopak ji zjemňuje a napomáhá k lepšímu vstřebávání olejů do pokožky. V kosmetice se nejčastěji používá destilovaná voda. Je zbavená všech nečistot, mikrobů a toxinů.

    

Další v pořadí jsou aktivní látky. Jde o druh složek, které pleti přímo prospívají. Látky na prvních řádcích jsou tedy zodpovědné za slibované účinky. Výrobci kosmetiky jsou povinni uvádět látky v produktech podle obsahu jejich podílu do jednoho procenta. Látky v nižších koncentracích mohou být řazeny libovolně.

 

Na nižších řádcích obsahu obvykle naleznete látky, které mohou např. zajišťovat bezpečnost výrobků. Jedná se o látky, které:

  • dodávají vůni a barvu
  • usnadňují průnik aktivních látek
  • zajišťují stabilitu

 

100-prirodni-bio-kosmetika-1

  

Pravidlo č. 2 - Čemu se vyhnout

 

Minerální oleje

Vytvářejí na pleti tenký vodotěsný film, který zabraňuje odpařování vody. I když název zní docela vznešeně, ve skutečnosti se jedná o zbytky destilace ropy. Na obalu se nejčastěji označují: Paraffin, Paraffinum Liqudum, Cera Microcristallina nebo Mineral Oil.

 

Silikony

Sice jsou pletí tolerovány, dodávají jí jemnost a hladkost, ale nikterak nevyživují a hlavně jsou neekologické. Trvá stovky let, než se rožloží. Tyto sloučeniny křemíku se označují příponami –silicon, -cone, -silanol, -silane, -siloxan apod.

 

Konzervační látky

Pro kosmetiku jsou nezbytné, zabraňují kontaminaci, množení bakterií a zvyšují trvanlivost.

Parabeny (označují se phenyl-, methyl-, otyl-, butyl- apod.)

Alkoholy

EDTA (k nejvíce toxickému patří druh disodium EDTA, trisodium EDTA, tetrasodium EDTA)

Tricoslan (najdete u zubních past, odličovacích připravků a antiperspirantů).

 

Existují konzervanty přírodního původu, které jsou schváleny EcoCertem nebo jinými certifikačními institucemi.

 

Formaldehyd

Má toxické a alergenní účinky. Např. DMDM Hydantion nebo Glutaral.

 

Hliníkové soli

Látky používané zejména v antiperspirantech. Mezi nejškodlivějí patří: Aluminum Chlorohydrate, Aluminum chlorid, Aluminum sesquichlorohydrate, Aluminum Starch Octenylsuccinate nebo Aluminum Lactate.

 

Polymery

Mají podobné vlastnosti jako silikony. Při jejich výrobě se používají velmi jedovaté plyny. Výsledné výrobky mohou obsahovat karcinogeny. Na obalech je najdete pod označením PEG-4, PEG-100 Stearate nebo s příponou –eth (Laureth-4, Ceteareth 33 apod). Jsou jich desítky.

 

SLS

Může na kůži působit dráždivě a vysušovat. Najdeme je ve sprchových gelech, šamponech a zubních pastách.

Pokud hledáte opravdu kvalitní kosmetiku, přítomnost SLS a SLES je prvním varovným signále, že výrobek nebude to pravé ořechové.

 

Barviva

Není snadné rozlišit barviva, která jsou přijatelná od těch ostatních, takže je nejlepší se jim vyhnout. Označují se CI s následným číslem barviva. A je jedno, zda je přírodní nebo ne.

 

Parfemace

Složky s označením “parfum” nebo “aroma” v seznamu INCI často znamenají synteticku vůni. Přírodní vůně jsou uvedeny latinským názvem rostliny, ze které byly esenciální oleje extrahovány.

 

 

Pravidlo č. 3 – Dbejte na kvalitu

 

V EU není slovní spojení přírodní kosmetika nijak regulováno a tak si ho může dát na výrobek úplně kdokoliv. I kdyby byl produkt přírodní jen ze 30%.

 

Koukejte po certifikovaných produktech: EcoCert, CPK, NaTrue, BDIH a vybírejte nejlépe 100% přírodní kosmetiku.

 

 

Vaše Pavlína.