Jak si vybrat správný deodorant nebo antiperspirant?

Otázka výběru závisí na vašich preferencích. Patříte do skupiny příznivců výhradně přírodních produktů nebo naopak rádi využíváte pohodlí, které nám poskytují ověřené kosmetické výrobky?

Mažeme si je nebo stříkáme stejně tak často jako používáme zubní pastu. Staly se součástí naší ranní rutiny. Většina běžných antiperspirantů používá proti pocení jako hlavní zbraň kontroverzní hliník a jeho sloučeniny. O tom až později. 

 

Na začátek jen ve zkratce, jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem. Pokud si nejste jisté, vůbec nevadí, společně si vše ujasníme:

  • hlavním poslání deodorantů je neutralizovat tělesný pach pomocí vonných látek nebo esenciálních olejů, některé dokonce obsahují takové účinné látky, že zabraňují růstu bakterií, které zápach způsobují, ale produkci potu neovlivní
  • antiperspirant obsahuje hliníkové soli, které zabraňují pocení, což ale neznamená i konec zápachu, protože ten způsobují bakterie, proto je důležité dbát na složení, jaké účinné látky zamezují tvorbě bakterií a tím tedy pomáhají zápachu přecházet
  • každý antiperspirant je deodorant, ale ne každý deodorant je antiperspirant

 

57fe7bdb8ed8c

 

Čemu dáte přednost? Já osobně doporučuji kvalitní přírodní deodorant. Ptáte se proč? Pocení je tělu přirozený proces, kterému antiperspiranty zabraňují. Pocení udržuje stabilní tělesnou teplotu, zvlhčuje a ochlazuje povrch těla. Tímto způsobem odcházejí látky, které našemu tělu škodí a není jiný způsob, jak se jich zbavit. Pokud byste hledali další způsob, doporučuje se vyřadit tyto faktory, které frekvenci pocení zvyšují: nikotin, kořeněná jídla, česnek, kari, cibule a kofein.

 

Není hliník jako hliník. 

 

Již několik let probíhají ostré diskuze, které se točí  kolem otázky používání hliníku v kosmetice, který se hlavně nachází v deodorantech. Ale je to s hliníkem opravdu tak špatné nebo je jeho nebezpečnost zveličována? 

Existuje totiž více druhů hliníku, a ne všechny jsou špatné pro naše zdraví. Je důležité rozlišovat a vědět, jaké názvy hledat ve složení, abychom měli jistotu, že ten, s jehož kontaktem vystavujeme denně naši kůži, pro nás nepředstavuje zdravotní riziko.

 

Pokud chceme hledat zdraví neškodné alternativy chlorhydrátu aluminia, máme více možností. Jednou z nich je krystalový deodorant. Vyrábí se buď z přírodní, nebo syntetické varianty kamence. Kamenec draselný (Síran draselno-hlinitý) se nachází jako solný nerost v přírodě, kamenec amonný (Síran amonno-hlinitý) se vyrábí syntetickou cestou. Kamenec draselný je velmi dobře rozpustný ve vodě. Má výborné antiseptické účinky, což se nám u deodorantu hodí. Kamenec obsahuje aluminium, ale rozdíl od aluminia používaného v konvenčních deodorantech, je ve velikosti molekul. Přírodní hliník je má větší a neprochází skrze póry. Výhodou krystalového deodorantu je, že nezanechává stopy, ani olejové, ani bílé, prostě žádné a nelepí. Vydrží fungovat 24 hodin po aplikaci.

 

Jedním z nejvíce používaných hliníků, které jsou brány jako zdraví škodlivé je chlorhydrát aluminia. Zabraňuje přirozené detoxikaci organismu, vstřebává se do krevního řečiště, uzavírá póry, jeho používání může vést k zánětu potních žláz. Dalším hojně používaným je Aluminium chlorid vykazuje toxicitu ve vztahu k lidskému organismu,  podporuje rakovinové bujení a vyvolává zánětlivé alergické reakce. Kromě těchto dvou hliníků se v deodorantech používají ještě Aluminium laktát, Aluminium sesquichlorohydrát a Aluminium Starch Octenylsuccinát, Aluminium zirconicum tetrachlorhydrex gly, Aluminium chlorhydroxy allantoinate, Aluminium trilactat, Aluminium starch octenylsuccinate, způsobující podráždění pokožky.

V certifikované přírodní kosmetice se používá  Aluminium hydroxid nebo Potassium alum (Síran draselno-hlinitý, viz výše). Bývají součástí deodorantů a také je můžete najít v jiných produktech osobní hygieny. Ačkoli jde o hliník, můžete mít jistotu, že jeho používání nebude mít  negativní dopad na vaše zdraví ani životní prostředí. Bát se nemusíte ani u deodorantů, které obsahují chemicky vyrobený kamenec amonný.

Pokud uvidíte ve složení názvy Ammonium alum, aluminium hydroxide (aluminiumhydroxid), alumina (aluminiumoxid, tonerde, Aluminia, Aluminium Oxide) a Pottasium alum, je váš deodorant bezpečný.

 

 

Na závěr. Ve vlastním zájmu doporučuji číst složení. 

 

 

Vaše Pavlína