Nejen móda má trendy .... 

Jsem členem mnoha FB skupin, které jsou spojené s přírodní kosmetikou, bio nebo veganskou. Do jisté doby jsem ráda četla příspěvky,  s některými souhlasila více či méně. Občas jsem se zapojila do několika konverzací, položila pár otázek.  Ale problém nastal, když máte jiný názor než pravděpodobně správce těchto skupin. Někdy jsem měla pocit, že některým z nich naprosto uniká podstata věci. No, alespoň mně to přimělo ponořit se více do tématu Vegan, Cruelty free , Bio.....

 

Takže, budu se snažit jednoduše a bez předsudků objasnit slovo Vegan, veganská kosmetika .... 

 

 Canva - Natural Ingredients for Skincare

 

Zjednodušeně vegan je osoba, která se rozhodla z etických pohnutek nebo zdravotních důvodů vyloučit živočišnou potravu a vedlejší produkty jako je např. sýr nebo mléko. Pojem veganství se datuje od roku 1951. Aktuální česká definice veganství zní: „Veganství je způsob života, jehož snahou je v co největší možné a praktikovatelné míře vyloučit všechny formy využívaní zvířat a krutosti páchané na zvířatech kvůli jídlu, oblečení nebo jakémukoli jinému účelu.

S tímto se naprosto ztotožňuji, i když vegan nejsem. Jen nejím maso, a to z mnoha důvodů. Jako u každé mince je tady i druhá strana. Veganská strava neobsahuje v dostatečném množství důležité látky, jejichž nedostatek může působit na celkový výkon těla, mozku a na duševní stav. Pokud chceme svůj život stavět na vyšších morálních principech, je nutné být nejen veganem, ale stát se jím. Znát základní pravidla fungování metabolismu, tak abychom sami sobě neubližovali. Kvalitně nahradit maso, vejce či mléčné výrobky, rostlinnými alternativami tak, aby nedošlo k nerovnováze v těle. 

 

 

Je pro nás veganská kosmetika lepší než běžná?

Teoreticky by pro naši pokožku mělo být lepší rostlinné složení a veganské výrobky, pro péči o pleť mohou nabídnout celou řadu výhod. "Veganské výrobky mají stejné obecné výhody jako veganská strava, pokud jde o uvědomělý postoj k životnímu prostředí a odpovědnost  ke zvířatům, ale mohou být také skutečně prospěšné pro vaši pokožku? „Veganské přísady jako aloe vera, zázvor, česnek, máta a levandule se po staletí používají pro své léčivé a kosmetické vlastnosti.“ Veganské produkty jsou navíc často bohaté na vitamíny plné protizánětlivých a antioxidačních vlastností, a protože obvykle obsahují méně přísad, může být snazší pochopit, co přesně dáváte na kůži. Toto vše je pravda, ale je zde opět velké ALE. Veganský výrobek by měl mít certifikát Vegan, který uděluje společnost Vegan Society, která samozřejmě stanovuje hned několik kritérií. Co ale nezohledňuje je používání chemie. Tzn. že logo Vegan ani zdaleka nemusí znamenat, že se jedná o čistě přírodní produkt, pocházející z rostlinných složek. Naopak, mnoho takto označených přípravků je plných chemie a syntetických nebo nebezpečných látek. Provedla jsem menší průzkum a našla jsem ve výrobcích označených Vegan, SLS, PEG, syntetická barviva nebo vůně. Docela mě pobavila také informovanost některých veg e-shopů, složení uvádějí např. takto: Obsahuje antioxidační extrakty z ovoce a vitamin E. Bez parabenů. Vegan. A to je vše? Pak se opravdu nedivím, že dochází k velkým nedorozuměním. Proto nezaměňujte přírodní BIO kosmetiku za vegan kosmetiku, která čistě přírodní být nemusí. Zkontrolujte také na etiketě slova "bez konzervačních látek". Tyto výrobky mohou rychleji vyprchat, proto je nutné je skladovat při nižších teplotách. Vše co jsem uvedla vede k jednoduchému závěru, číst ve složení kosmetických přípravků.

 

Je  "Vegan" i  "Cruelty free" (bez krutosti)?       certifikat-cruelty_free-1

Když uslyšíte, že produkt je veganský a neobsahuje vedlejší produkty živočišného původu, myslíte si, že je také "Cruelty free", že? Ne nutně.

 

 

„Cruelty free “jednoduše znamená, že produkt nebo jeho složky nebyly na zvířatech testovány dodavatelem, výrobcem nebo jinou třetí stranou. Některé značky mohou být "Cruelty free" a nejsou veganské. Výrobky "Cruelty free" pocházejí z etických zdrojů, ale stále mohou obsahovat vedlejší produkty živočišného původu, jako je včelí vosk, karmín a lanolin, takže se vyplatí přečíst seznam složek. Pokud hledáte produkt, který je veganský a zároveň "Cruelty free"měl by mít označení Cruelty free vegan.  Kosmetika opatřená tímto certifikátem je pak nejen netestovaná na zvířatech, ale také nesmí obsahovat žádné suroviny živočišného původu.

 Přírodní, bio nebo raw?

Někdy si pleteme označení přírodní a bio, jindy se považují za jedno a totéž, oba termíny totiž nejsou vymezené a zákonem stanovené. Všimli jste si, že přírodními produkty je zavalený celý kosmetický trh? I tady je nutné pečlivě vybírat a dobře číst ingredience. Je nutné rozlišit, zda se jedná o přírodní kosmetiku nebo o kosmetiku s obsahem přírodních látek. 

                                                                                pirodni_2

Co tedy obsahuje a jaká je pravá přírodní a bio kosmetika?  Jejich suroviny a plodiny musí pocházet z velké části z ekologického  zemědělství, což znamená, že se při jejich pěstování nepoužívaly chemická hnojiva či postřiky. Použité ingredience jsou rostlinného nebo živočišného původu. Jejich základ tvoří přírodní oleje, tuky, vosky a rostlinné výtažky, které mohou být doplněny o med, mořskou sůl nebo minerální soli a další přídavky. Nepoužívají se ropné produkty a syntetická barviva. Vůně je taktéž přírodní a syntetická parfemace není dovolena. Důležitým kritériem je, že výrobce musí doložit, že použité suroviny nebyly pěstovány pomocí geneticky modifikovaných organismů (GMO). Dále je nutné, aby zpracování a následná likvidace produktu byla co nejšetrnější k přírodě. To se týká také obalu, který musí být ekologický a recyklovatelný.

Díky jejímu přírodnímu složení a spoustě látek příznivých pro pokožku je vhodná i pro pleť velmi citlivou a také pro dětskou pleť.

 


A jak je to s konzervanty? Kosmetický průmysl se vrací k přírodním, které se dříve běžně používaly. Například až 20% obsahu dokáže zakonzerovat alkohol získaný ze zkvašeného ovoce. Mezi přírodní konzervanty patří např. kyselina salicylová z vrbové kůry, citronová šťáva nebo přírodní vitamín E. Ale o tomto tématu až někdy příště.

Pro raw neboli živou kosmetiku platí stejné zásady jako pro tu veganskou, ale je ještě přísnější v tom, že ingredience v ní obsažené jsou opravdu téměř ze 100 procent absolutně přírodní. A stejně jako u raw stravy, i látky obsažené v raw kosmetice nesmí projít teplotou vyšší než 42 stupňů, takže léčivé složky v ní zůstanou plně zachovány.

 

Při každém svém výběru a to nejen v kosmetice se řiďte selským rozumem.

 

Vaše Pavlína