Onkologická péče a péče o plěť:

Chomoterapie, radioterapie nebo imunuterapie je léčba velmi náročná a hodně vysilující nejen pro tělo, ale i mysl.

Můžeme pozorovat změny na kůži, které mohou být právě důsledkem této léčby. Jedná se o tzv. vedlejší účinky. Tyto změny jsou běžné a dle výzkumu INCA se s nimi setkáváme o 2/3 pacientů. Vše závisí na konkrétní léčbě a reakci jednotlivého pacienta. V důsledku léčby může být pokožka suchá, drsná a začervenalá. Dalším vedlejším účinkem může být i hyperpigmentace. Po ukončení léčby se pokožka vrací k normálu. Při radioterapii je dobré vědět, kde jste byly přesně ozářeni. Tato oblast bude velmi citlivá náchylná ke slunečním spáleninám, a to zejména během prvního roku po léčbě. Často je s léčbou spojena ztráta vlasů.


V paruce vám na slunci může být horko, vhodným doplňkem je tedy spíše barevný bavlněný šátek a pokrývka hlavy s širokou krempou, která poskytne stín. Od začátku léčby až po dobu jednoho roku od jejího ukončení byste měli používat ochranu proti UVA-UVB záření. Vybírat byste měli přípravky ochrany před sluncem s ochranným faktorem alespoň SPF 50+. Důležité je o pokožku během tohoto náročného období pečovat a používat dermokosmetické přípravky.


Nezapomínejte na kvalitní jídelníček obohacený o bílkoviny. Je vhodné zařadit více luštěnin (fazole, čočka, cizrna), vajec, mléčných výrobků, masitých pokrmů a ryb. Zařaďte lehce stravitelná jídla mezi která patří ... acidofilní mléko či podmáslí, čerstvé jogurty, netučný tvaroh, jemné libové maso, drůbeží, telecí či jehněčí, ale i ryby. Podstatné pro dobré trávení je polykat vše dobře rozkousané.

 

Lidové přísloví říká: „dobře rozkousané je napůl strávené“.

 

Vaše Pavlína 
Bez názvu