Průkopnice kosmetiky " Kosmetická péče za první republiky "

V období první republiky (1918 - 1938) hrála řemesla velmi důležitou roli. Existovaly tzv. měšťanské školy, národní školy, gymnázia, lycea a také odborné školy pro určitá řemesla. Příkladem je Baťova škola práce ve Zlíně, díky které se podařilo otevřít až 22 tříd odborných škol pro kovodělníky, stavbaře, malíře pokojů, holiče a pro budoucí zaměstnance v oděvním a obuvnickém průmyslu.
 
Ale školu pro kosmetičky byste zcela jistě nenašli, i když paní kosmetičky již existovaly, stejně tak jako první salony.
 
První vlaštovkou se stala pouze střední škola v příbuzném oboru – pro kadeřníky.
 
Pokud se ale někdo chtěl naučit řemeslu kosmetičky, musel vycestovat do zahraničí a tam získávat zkušenosti.
 
V Československu byla první průkopnicí kosmetiky a péče o pleť paní Lavecká, která ve svém institutu ve Vodičkově ulici v paláci Lucerna v Praze otevřela první salon krásy. Absolvovala různá školení v Paříži a držela krok se světovým děním v oblasti kosmetiky. Aplikovala na obličej nové pleťové masky a prováděla masáže obličeje. Pracovala i se světovou značkou Helena Rubinstein. Součástí jejího salonu bylo i kadeřnictví.
 
Lavecká měla věrné klientky zejména v řadách umělkyň - hereček divadelních i filmových, zpěvaček. Takto na ni vzpomínala Ljuba Hermanová v knize "...a co jsem ještě neřekla" (1993):
Chodívaly jsme tam všechny, všechny filové a divadelní "hvězdy a hvězdičky", téměř stejného mládí, všechny nás už tenkrát kosmetika a módní účesy zajímaly, začínaje Lídou Baarovou, Adinou Mandlovou, Hanou Vítovou, Natašou Gollovou a dalšími a dalšími, protože to byla tehdy móda a navzájem jsme si ověřovaly zkušenosti z toho a z toho krému nebo voňavky či "rouge" na rty.
 
Sama vyráběla krémy a šampóny, roku 1933 uvedla vlastní kosmetickou řadu Laveco.
 
Byla velmi pokroková. Roku 1937 inzerovala v časopise Eva omlazení pleti novým kosmetickým zákrokem z Académie scientifique v Paříži, a to živými hormony Vivormones v ampulkách.
 
Kdo by řekl, že v té době byla kosmetický péče "primitivní" se velice mílí. V salonech se používá k péči o pleť elektřina a hydroterapie. Díky speciálnímu přístroji (dnes mu říkáme ozonizér) se prováděla masáž obličeje a vlasů.
 
S péčí o pleť radili ženám také lékaři. Pomáhali řešit dermatologické problémy i odstraňování nevzhledných chloupků.
 
Vaše Pavlína