Průkopnice kosmetiky

Ve třicátých letech dvacátého století se říkalo, že jsou pouze tři americká jména, která jsou známa ve všech koutech světa , a to šicí stroje Singer, Coca-Cola a ELIZABETH ARDEN.
 
Elizabeth Arden (1878 - 1966), rivalka Heleny Rubinstein, se narodila v Kanadě jako Florence Nightingale Graham. Byla vystudovanou zdravotní sestřičkou a ráda vyráběla z obyčejných bylinek experimentální krášlící produkty. V roce 1909 založila vlastní firmu a změnila si jméno na Elizabeth Arden, odešla do New Yorku a s vypůjčeným kapitálem 6 000 dolarů si otevřela vlastní salon krásy na Fifth Avenue s názvem Red Door.
V roce 1912 odešla do Paříže přiučit se technikám masáží a okouzlena elegantními Pařížanky se po návratu vrhla na výrobu dekorativní kosmetiky. Její makeupy se brzy staly módním hitem. V roce 1935 vytvořila první parfém Blue Grass Perfume, ale obrovský úspěch jí přinesl až její zázračný krém Eight Hour Cream v roce 1938, který klienti oceňovali pro vynikající účinky na problematickou a načervenalou pleť. Po válce přidala ke kosmetice i podnikání v módním průmyslu.
 
V čem byla revoluční?
 
Elizabeth Arden vymyslela mnohé reklamní a obchodní strategie. Poskytovala ženám kompletní servis, dávala jim hodiny gymnastiky, učila je, jak pečovat o pleť a líčit v době, kdy byl make-up pouze privilegiem hereček. Její služby byly určeny i chudším a také se věnovala ženám ve středním věku.
Vždy oblečená v růžovém, přinesla na trh kolem 300 kosmetických a parfémů. Byla známá jako milovnice zvířat, ale i přísná zaměstnavatelka a tvrdá obchodnice. Když v roce 1966 zemřela, vlastnila její firma sto salonů v Americe a Evropě.
Během druhé světové války začala propagovat výrazně červenou rtěnku, která ladila s ženskými vojenskými uniformami.
Ženy, které používaly její kosmetiku, zahrnovaly královnu Alžbětu II, Marilny Monroe a Jacqueline Kennedyovou.
 
 
Vaše Pavlína