Víte, kdo stojí za "objevem" voděodolné řasenky?

Víte, kdo stojí za "objevem" voděodolné řasenky? Helena (Chaya) Rubinstein. Měřila pouhých 147 centimetrů a proslula výrokem, že "Neexistují ošklivé ženy, jen některé jsou líné udělat se krásné".

Tato dáma židovského původu se narodila v Polsku v rodině s osmi dcerami a do velmi chudých poměrů. Možná tady je odpověď na její celoživotní merketingovou strategii „čím dražší, tím lepší a úspěšnější“. Její výrobky nebyly určené pro "obyčejné zákaznice". 

 

Cesta k jedné z nejbohatších žen své doby nebyla jednoduchá. Původně se měla provdat za váženého židovského obchodníka, sice staršího vdovce, ale dostatečně bohatého. Chaya byla v té době zamilovaná do studenta a navíc katolíka a nabídku k sňatku odmítla. Za trest byla poslána do Vídně. Právě tady se začíná psát příběh nebývalé odvahy. Ve čtyřiadvaceti letech emigrovala za vzdálenými příbuznými k protinožcům do Austrálie, změnila si křestní jméno na Helena a podle starého receptu své matky vyrobila pleťový krém. 

 

Krém, který nazvala VALAZE se začal prodávat tak dobře, že Helena v roce 1903 otevřela první salony krásy, kde jako první zavedla pleťovou typologii. Často lhala, že je vystudovaná lékařka, aby to zvyšovalo prodej, zájem a důvěru. 

Po její smrti byl objeven jistý rukopis o složení krému a překvapivě se nejednalo nic složitého. Krém obsahoval lanolín, minerální a rostlinné oleje. Nevábnou vůni lanolinu přebíjela šťávou z borovice nebo vodní lilie.

Jako první pochopila, jak důležitý je design. Nejen kvalitní obsah, ale i zajímavý vzhled výrobek „prodává“. Proto požádala svého přítele malíře Salvadora Dalího o návrhy nejen kelímků na make-up či krémy, ale i papírové krabičky, do nichž je balila. 

Svoji pílí dobyla Austrálii, Evropu ale hlavně Ameriku. A proč? Američanky měly totiž zanedbanou pleť a …. peníze.

V roce 1928 se jí povedl skutečný „majstrštyk“. Ještě před začátkem světové hospodářské krize prodala svou americkou kosmetickou firmu za 7,3 milionů dolarů společnosti Lehman Brothers, aby ji jako téměř bezcennou v době krize odkoupila zpět za méně než 1 milion dolarů. A firma začala pod Heleniným vedením opět prosperovat, a to i v době hospodářské krize!

 

Její velkou rivalkou byla Elizabeth Arden. Jejich vzájemná nesnášenlivost vedla k tomu, že si dělaly neustálé neschválí.

 

Byla provdána dvakrát. S prvním manželem se rozvedla po téměř třicetiletém manželství. Ale dlouho sama nezůstala.  Znovu se provdala za o čtvrt století mladšího potomka gruzínského šlechtického rodu Artchila Gourielli-Tchkonia. Ten ji inspiroval k vytvoření pánské kosmetické řady, kterou samozřejmě pojmenovala jeho jménem.

 

Vaše Pavlína