Chlorella

Každý den se myjeme, staráme se o běžnou hygienu. Na vnitřní očistu se však často neprávem zapomíná. Jenom čisté tělo může být nejenom zdravé, ale i krásné. Ne náhodou se říká, že krása začíná uvnitř.
Detoxikace organismu je nedílnou součástí tradičních léčebných systémů. V současnosti, kdy jsme denně vystavováni toxinům, je však potřebná více než kdy dříve. Detoxikaci, zejména v podobě očisty střev či podpory funkce jater a ledvin, doporučují také mnozí výživoví specialisté.
 
Chlorella - obecně
Chlorella je sladkovodní řasa a její celý název zní Chlorella pyrenoidosa. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších a největších unikátů v říši zelených rostlin. Původem z Thaj-wanu. Je prokázáno, že tato řasa existuje na světě již několik miliard let. Nalezené zkameněliny Chlorelly jsou datovány do období před 3 miliardami let. Teprve v šedesátých letech dvacátého století japonští vědci začali tuto řadu zkoumat pro léčebné účely.
 
Chlorella - zdraví
Její složení je natolik komplexní, že dokáže poskytnout širokou škálu výživných látek, které jsou významné pro naše tělo. Jedná se o biopotravinu, nikoli o samostatný vitamín či minerál. Látky obsažené v Chlorelle čítají vitamíny, minerály, enzymy. Jejich kombinace má vynikající výživovou hodnotu a jsou přirozeným způsobem vyvážené stravy. Z tohoto důvodu se nemohou nikdy akumulovat v těle a stát se tak toxickou látkou.
Obsahuje vysoké procento bílkovin betakarotenu, vitamínů a stopových prvků, které jsou a musí být nedílnou součástí jídelníčku.
Chlorella je skvělá pro celkovou detoxikaci organismu, zbavuje tělo těžkých kovů a toxinů. Podporuje regeneraci tkání a jako účinné prebiotikum zkvalitňuje růst prospěšné střevní či poševní mikroflóry. Chlorella také navozuje pocit sytosti, takže je její užívání mimořádně vhodné při redukčních dietách.
Chlorella obsahuje aminokyselinu tryptofan, ze které se tvoří serotonin - hormon radosti a štěstí. Večer ho tělo přeměňuje na melatonin, a proto se nám lépe usíná.
 
Chlorella - kosmetika
Chlorella má dále díky obsahu vitamínu E vynikající antioxidační účinky, díky čemuž tělo chrání před předčasnými známkami stárnutí.
Má široké uplatnění při léčbě onemocnění kůže, zejména v případě ekzémů, popálenin, vředů nebo jiných ran, jejichž léčba a hojení je zdlouhavá.
 
Chlorella - užití
Z chlorelly se vyrábí prášek, jenž se lisuje do formy tablet. Ty jsou výborným doplňkem stravy bohatým na bílkoviny, esenciální aminokyseliny, železo, hořčík, zinek, jód nebo vápník, vitamíny A, C či skupiny B.
Chlorellu můžete užívat dlouhodobě nebo jako nástroj pro detoxikaci organismu. Chcete-li brát chlorellu dlouhodobě, jako prevenci proti různým nemocem a posílení imunity, je doporučené dávkování 1-3 tablety 3x denně zapít dostatečným množstvím tekutin.
Při detoxikaci se dávka zvyšuje postupně. Proto hned nezačínejte užívat chlorellu ve větším množství. Dávkování je individuální, podle toho, jak se budete cítit. Záleží také na Vašem životním stylu – jestli sportujete, máte sedavé zaměstnání, kolik vážíte, jaké je Vaše stravování. Postupně se můžete dostat až na dávku 5g chlorelly denně.
Odborníci také nedoporučují užívat chlorellu společně s vitamínem C. Pokud vitamín užíváte, dávkujte ho s minimálně hodinovým odstupem od chlorelly, nejlépe po jídle. Vitamín C totiž narušuje vazby, na které chlorella váže těžké kovy.