Laminaria Digitata

 
Neboli čepelatka prstnatá.
Každý den se myjeme, staráme se o běžnou hygienu. Na vnitřní očistu se však často neprávem zapomíná. Jenom čisté tělo může být nejenom zdravé, ale i krásné. Ne náhodou se říká, že krása začíná uvnitř.
Detoxikace organismu je nedílnou součástí tradičních léčebných systémů. V současnosti, kdy jsme denně vystavováni toxinům, je však potřebná více než kdy dříve. Detoxikaci, zejména v podobě očisty střev či podpory funkce jater a ledvin, doporučují také mnozí výživoví specialisté.
 
Benefity všeobecně
Řasy mají schopnost eliminovat vliv radioaktivních a chemických látek. Z těla odstraňují těžké kovy, a proto se doporučují i pro očistu organismu. Přestože je moře znečištěné, i tak ale můžeme mít poměrně velkou jistotu, že mořské řasy pocházejí z čistých vod. Kde je stupeň znečištění vody příliš vysoký, tam řasy jednoduše nerostou. Mají navíc tu výhodu, že na rozdíl od ryb nevstřebávají z vody škodlivé látky.
 
Laminaria - obecně
Řadí se mezi hnědé řasy. Jedná se o druh chaluhy, vyskytující se na pobřeží severního Atlantského oceánu od Grónska na severu po Francii a Massachusetts na jihu. Lze ji najít také v okolí Baltského moře. Tmavě hnědé, tuhé a kožovité listy dorůstají do délky dvou až tří metrů. Růst čepelatky je velmi ovlivněn slaností, výskytem vln, výkyvem teplot. Za příhodných podmínek vytváří u pobřeží celé louky.
 
Laminaria - zdraví
Kvalitní a využitelný zdroj lehce stravitelných bílkovin a sacharidů. Je bohatá na jód, draslík, soli a vitamíny A, B a C. Navíc obsahuje přes 30 minerálů a stopových prvků, mimo jiné měď, železo, hořčík, baryum, vápník, draslík, chrom, lithium, nikl, titan, vanad, křemík, bor.
Působí stimulujícím efektem na procesy celkové látkové výměny – zesiluje osmotickou výměnu a příznivě působí na štítnou žlázu. Tato řasa má schopnost normalizovat minerální rovnováhu.
Pod vlivem jódu se zmenšuje viskozita krve, snižuje tonus cév a normalizuje arteriální tlak. Laminaria napomáhá snížení obsahu cholesterolu v krvi, zadržuje rozvoj arterosklerózy, působí na tukové usazeniny a aktivuje krevní oběh.
 
Laminaria - kosmetika
Obsažené vitamíny a minerály pomáhají podporovat zdravou pokožku a vlasy. Dostatek jódu ve vlasové struktuře zabraňuje řídnutí a vypadávání vlasů. Díky velkému obsahu jódu se často využívá na léčbu přebytečných místních usazenin a proti projevům celulitidy. Zlepšuje odvodňování a napomáhá redukovat zásoby tuku. Zpevňuje a hydratuje pokožku.