Niacinamid (niacin)

 

Amid kyseliny nikotinové, jinak také nikotinamid.

 

Tento ve vodě rozpustný vitamín je součástí vitamínů skupiny B. Kyselina nikotinová či niacin se na niacinamid přeměňuje.

 

Co se týče využití niacinamidu v medicíně, často se využívá k léčbě akné vulgaris pro svůj protizánětlivý účinek. Niacinamid prokázal schopnost blokovat zánětlivé procesy jodidů, o nichž je známo, že způsobují rozvoj zánětlivého akné. Niacinamid bývá hlavní ingrediencí orálně konzumovaných léků proti akné.

 

Niacinamid se však také využívá jako složka topicky aplikovaných produktů, a to ve 4% až 5% koncentraci. Niacinamid zvyšuje biosyntézu ceramidů v lidských keranocytech a zlepšuje propustnost epidermální permeabilní bariéry.

 

Orální konzumace niacinamidu je podle odborníků účinná taktéž jako prevence aktinické keratózy. V současnosti se zkoumá vliv niacinamidu jako prevence rozvoje rakovinného bujení v kůži.

 

Ve stopovém množství najdeme niacinamid v mase, rybách, ořeších a houbách, stejně jako v některých druzích zeleniny. Některé země obohacují o niacinamid vybrané potraviny uměle.