Palmaria Palmata

 
 
Každý den se myjeme, staráme se o běžnou hygienu. Na vnitřní očistu se však často neprávem zapomíná. Jenom čisté tělo může být nejenom zdravé, ale i krásné. Ne náhodou se říká, že krása začíná uvnitř.
Detoxikace organismu je nedílnou součástí tradičních léčebných systémů. V současnosti, kdy jsme denně vystavováni toxinům, je však potřebná více než kdy dříve. Detoxikaci, zejména v podobě očisty střev či podpory funkce jater a ledvin, doporučují také mnozí výživoví specialisté.
 
Palmaria - všeobecně
Řasy mají schopnost eliminovat vliv radioaktivních a chemických látek. Z těla odstraňují těžké kovy, a proto se doporučují i pro očistu organismu. Přestože je moře znečištěné, i tak ale můžeme mít poměrně velkou jistotu, že mořské řasy pocházejí z čistých vod. Kde je stupeň znečištění vody příliš vysoký, tam řasy jednoduše nerostou. Mají navíc tu výhodu, že na rozdíl od ryb nevstřebávají z vody škodlivé látky.
 
Palmaria - obecně
Jedná se o druh červené mořské řasy a její tenké a měkké vějířkovité listy dosahují délky 15 až 30 cm. Můžete ji znát také pod pojmem Dulse. Roste na severním pobřeží Atlantského a Tichého oceánu, kolem spodní hranice přílivu. Po několik století byla řasa pravidelnou součástí stravy domorodých kmenů na Islandu a Aljašce. Sklízí se od května do října. Rostliny se při odlivu trhají rukou a poté jsou sušeny na slunci a větru.
 
Palmaria - zdraví
Výjimečnost této řasy spočívá v obsahu železa. Obsahuje jej nejvíce ze všech mořských řas. Železo velmi intenzivně posiluje krev a je důležitou látkou pro lidi trpící chudokrevností. Dalšími látky obsaženými jsou vápník, magnezium, jod, fosfor, vitamín B6 a B12.
 
Palmaria - kosmetika
Používá se pro své detoxikační vlastnosti. Podporuje vylučování vody a toxinů, aktivuje mikro cirkulaci kůže a optimalizuje účinnost hubnutí.
 
Palmaria - užití
Má velmi měkkou strukturu, proto je dobře poživatelná. Nejvíce se používá jako příměs do polévek. Při její přípravě ji na 10 min namočíme do vody a potom přidáváme právě do polévek (nikdy však řasu s polévkou nevařte více jak dalších deset minut, ztrácí pak skoro všechny obsažené minerály a vitamíny). Díky jejímu kořeněnému aroma ji můžete také použít i jako koření – nasucho ji opražíte a rozdrtíte v hmoždíři na prášek.
 
 
Co jste možná nevěděli
V 17. století používali britští námořníci dulse jako "žvýkací tabák". Přitom zjistili, že dulse pomáhala udržovat stav onemocnění kurdějemi na mnohem nižší úrovni.
 
 
Malý tip na chutný nápoj pro povzbuzení krevního oběhu.
Připravíme si:
půl lžičky dulse vloček
2 dl šťávy z červené řepy
1 dl šťávy z rakytníku
1 lžičku citronové šťávy
 
Postup :
Všechny uvedené přísady smícháme dohromady a hotový nápoj popíjíme denně po dobu 6 týdnů.
Ať chutná .......