Wakame

Neboli Undaria pinnatifida.
Každý den se myjeme, staráme se o běžnou hygienu. Na vnitřní očistu se však často neprávem zapomíná. Jenom čisté tělo může být nejenom zdravé, ale i krásné. Ne náhodou se říká, že krása začíná uvnitř.
Detoxikace organismu je nedílnou součástí tradičních léčebných systémů. V současnosti, kdy jsme denně vystavováni toxinům, je však potřebná více než kdy dříve. Detoxikaci, zejména v podobě očisty střev či podpory funkce jater a ledvin, doporučují také mnozí výživoví specialisté.
 
Benefity všeobecně
Řasy mají schopnost eliminovat vliv radioaktivních a chemických látek. Z těla odstraňují těžké kovy, a proto se doporučují i pro očistu organismu. Přestože je moře znečištěné, i tak ale můžeme mít poměrně velkou jistotu, že mořské řasy pocházejí z čistých vod. Kde je stupeň znečištění vody příliš vysoký, tam řasy jednoduše nerostou. Mají navíc tu výhodu, že na rozdíl od ryb nevstřebávají z vody škodlivé látky.
 
Wakame - obecně
Jedná se o druh hnědé mořské řasy. Roste na kamenech v hloubce do 7 metrů a dorůstá délky 1–3 metry s pásovitými listy o délce 50–80 centimetrů. Pěstuje se především jsou součást pokrmů v japonské a korejské kuchyni. Např. používání v Japonsku se datuje již od 8.století.
 
Wakame - zdraví
Obsahuje mnoho účinných látek, z nichž stojí za zmínku vitamíny A, B2, C, D, E a K, kyselina listová, minerály jako vápník, železo, hořčík, jód či zinek, ale bohatá je rovněž na vlákninu, bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny. Pomáhá lidskému tělu zlepšit obranyschopnost, zbavovat jej těžkých kovů a kladně působí rovněž na střeva, kůži nebo vlasy. Účinkovat může i při alergiích či nervových potížích a bylo prokázáno, že pomáhá spalovat tuky. Ženám pomáhá k pravidelné menstruaci, přičemž by ji díky obsahu vysoce kvalitních látek měly konzumovat ženy těhotné a v šestinedělí.
 
Wakame - kosmetika
Krémy, séra obsahující extrakt z wakame, působí na hydrataci, zjemnění a zlepšení struktury u dehydratované pleti. V Japonsku se používá také na podporu růstu vlasů a zvýšení jejich lesku.
Wakame - užití
Koupíte ji sušenou, ale nejprve ji musíte na zhruba 10 minut namočit do vody, aby změkla. Následně byste ji měli nakrájet na menší kousky, neboť se v průběhu tepelné úpravy rozšiřuje. Listy wakame mají jemnou sladkou chuť a nejsou příliš výrazné. Můžete je přidat do polévek, omáček, k luštěninám nebo do rozličných salátů.
 
 
Recept na Miso polévku s Wakeme, údajný recept na japonskou dlouhověkost.
Doba přípravy: 15 minut
Potřebujete: (4 porce) 400ml dashi (základ polévek ). Vegetariáni použijí zeleninový vývar. 2 lžíce miso pasty, 2 jarní cibulky, 1g sušené wakame a 130g tofu
Postup: Namočíme řasy na 10 minut do vody (400 ml), pokrájíme si tofu na kostičky cca 1 cm, jarní cibulku na jemná kolečka.
Řasy scedíme přičemž vodu z nich použijeme do hrnce na polévku. Wakame pokrájíme na menší kousky. Do polévky přidáme dashi, řasy, tofu a krátce prohřejeme, hlavně aby tofu převzalo chuť.
Mezitím si odebereme trochu vývaru do misky a rozmícháme v něm miso pastu, odstavíme hrnec z ohně a jemně vmícháme rozpuštěnou miso. Neměla by projít varem, aby se neznehodnotily živé enzymy. Polévku nalijeme do mističek a posypeme jarní cibulkou.
Doporučené denní množství polévky je 1-2 šálky, přičemž ráno se připravuje polévka slabší a večer výraznější chuti.
Tip: Pokud nemáte zrovna dashi, můžete ho výjimečně nahradit rybí omáčkou, 1 lžíce na porci.